Dla aktualnych Klientów opieka@superksiegowa.pl +48 (22) 100 50 60 pon. – pt.: 9:00-17:00

Dla nowych Klientów kontakt@superksiegowa.pl
+48 (22) 100 67 62 pon – pt.: 9:00-17:00

CashDirector S.A.  Al. Jerozolimskie 96,

00-807  Warszawa

Sąd Rejonowy Dla M. St. Warszawy
w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy
• NIP 5222885734 • REGON 141400865 • KRS 0000424600 • wpłacony kapitał zakładowy: 16 017 651 zł

projekt i wykonanie studiokreatywa.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 CashDirector S.A.

Operatorem platformy Superksięgowa.pl jest CashDirector S.A.  Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa

Wsparcie techniczne i księgowe

Korzystaj ze wsparcia księgowych, kadrowych,
specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku
do piątku od 9 do 17. Infolinia: 22 100 67 62

CashDirector S.A.  Oddział w Toruniu

ul. Szewska 4/2,

87-100 Toruń

CashDirector S.A.  Warszawa

Al. Jerozolimskie 96,

00-807 Warszawa

CashDirector S.A.  Oddział w Lublinie

ul. Rusałka 17

20-103 Lublin

ODDZIAŁY
FIRMA

Polityka prywatności

POMOC
18 sierpnia 2021

Koszty nauki, a jednoosobowa działalność gospodarcza

Artykuły / blog

Bądź na bieżąco

Jak być zawsze na bieżąco z wszystkimi zmianami w biznesie? Przede wszystkim powinno się przechodzić różne kursy i szkolenia. Ale czy przedsiębiorca może zaliczyć wydatki poniesione na własne kształcenie do kosztów podatkowych? Tak, ale pod pewnymi warunkami.

 

Warunki zaliczenia wydatku do kosztów

 

Urzędy skarbowe wychodzą z założenia, że kosztami podatkowymi mogą być jedynie wydatki poniesione w określonym celu, a podatnik powinien móc udowodnić, że będą one służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu, o czym mówi art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Aby zatem uznać wydatki związane z edukacją jako koszt firmy, muszą być spełnione następujące warunki:
 

  1. cel poniesionego wydatku musi być związany bezpośrednio lub pośrednio z osiągnięciem przychodu lub też zachowaniem i zabezpieczeniem jego źródła,

  2. wydatek musi być potwierdzony odpowiednimi dokumentami,

  3. kierunek edukacji (kursów, studiów) powinien być ściśle związany z zakresem wykonywanej działalności gospodarczej.
     

Studia, kursy, fachowa prasa czy literatura nie mogą mieć charakteru ogólnego, gdyż taki wydatek może zostać potraktowany jako koszt osobisty.

Należy przede wszystkim ustalić, czy szkolenie jest niezbędne na przykład w celu osiągnięcia odpowiednich kwalifikacji lub zdobycia wiedzy umożliwiającej wykonywanie danej działalności, np. uzyskania licencji.

 

Jeśli studia, studia podyplomowe, czy kursy, w których chcemy wziąć udział pozwolą na otwarcie nowej działalności firmy, lub jej rozszerzenia na nową dziedzinę, i bez nich nie byłoby to możliwe, to taki wydatek również jest zasadny i może stanowić koszt.

 

Wyjątki, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu zostały wymienione w art. 23 ww. ustawy. Trzeba jednak pamiętać, że katalog ten jest otwarty, co oznacza, że każdy wydatek należy ocenić indywidualnie pod kątem jego zasadności i związku z prowadzoną działalnością.

 

Co zaliczamy do wydatków

 

Do tego typu kosztów możemy zaliczyć opłatę za czesne, wydatki na podręczniki oraz inne koszty bezpośrednio związane z edukacją.

 

Kosztem może również być np. kurs językowy, ale ważnym czynnikiem jest tutaj wykazanie, że jest on niezbędny do prowadzenia działalności firmy. Czyli na przykład jeżeli współpracujemy z zagranicznymi kontrahentami, eksportujemy lub importujemy towary i usługi, korzystamy z zagranicznej literatury i tak dalej.

 

Kosztem jest także zakup prasy i literatury fachowej oraz abonamenty serwisów branżowych oczywiście pod takimi samymi warunkami.

 

Uwaga: kurs na prawo jazdy kat. B nie jest według interpretacji fiskusa kosztem, ponieważ nie służy tylko prowadzeniu działalności, ale również celom osobistym. Wyjątkiem od tej reguły jest na przykład kurs uprawniający do prowadzenia pojazdów specjalistycznych takich jak np. karetka, a także kurs prawa jazdy kat. C, o ile firma zajmuje się transportem.

 

Szkolenie przedsiębiorcy, a diety i noclegi

 

Jeżeli udział w szkoleniu, kursie czy konferencji jest związany z prowadzoną działalnością i tym samym zostaje zaliczony do kosztów, to również koszty dojazdu i noclegu będą stanowić wydatek firmowy.

Możemy zatem ująć w księgach faktury za paliwo, bilety, paragony za przejazd płatną autostradą, czy opłaty za parking.

Wyjazd na szkolenie można potraktować jako podróż służbową i tym samym przedsiębiorca ma prawo również do naliczenia diety.

Do kosztów, w tym przypadku, zaliczymy również nocleg, ale uwaga: Nocleg zawsze musi być potwierdzony rachunkiem lub fakturą. Przedsiębiorcy prowadzącemu Jednoosobową Działalność Gospodarczą nie przysługuje ryczałt z tytułu noclegu.